PORADA ZOOPSYCHOLOGA

Twój pies uparcie szczeka o określonej porze, a kiedy wyjdziesz ciągnie smycz i pędzi w tylko sobie znanym kierunku? A może jesteś opiekunem kota i zastanawiasz się, co zrobić, aby pupil przestał załatwiać się poza kuwetą i nie ostrzył pazurów na nowej sofie? Nie jesteś sam ze swoim problemem. Zachowanie większości czworonogów często spędza sen z powiek ich opiekunom. I wcale nie jest podyktowane złą wolą jednej czy drugiej strony. Człowiek porozumiewa się w innym języku niż zwierzę, dlatego czasem do akcji musi wkroczyć tłumacz, czyli koci lub psi zoopsycholog często mylony z behawiorystą.

Kim jest behawiorysta? Czy różni się od zoopsychologa?

Behawiorysta to osoba zajmująca się terapią behawioralną psów i kotów. Obserwuje zachowanie zwierzęcia, a następnie wdraża określony plan działania. Jego praca opiera się na założeniu, że czworonogi funkcjonują według bardzo prostych zasad, u których podstaw leżą wyuczone lub odruchowe reakcje. Psi lub koci behawiorysta pracuje bezpośrednio ze zwierzęciem, pomagając właścicielowi skorygować uciążliwe nawyki pupila. Większość osób jednak, szukając dla swojego czworonoga behawiorysty, tak naprawdę potrzebuje wsparcia zoopsychologa. Pojęcia te są często używane zamiennie w mowie potocznej.

W jaki zatem sposób psu lub kotu może pomóc zoopsycholog? Zgodnie z definicją jest to specjalista w zakresie relacji człowiek-zwierzę towarzyszące. Bardziej niż treserem jest doradcą. Tłumaczy określone zachowania pupila i pomaga opiekunowi zrozumieć jego zachowanie. Celem jego pracy jest zbudowanie satysfakcjonującej więzi między czworonogiem a domownikami. Zoopsycholog traktuje zwierzę i opiekunów jako jeden system. Starając się wyeliminować problem, ułatwia sprawne funkcjonowanie. Wskazuje drogę do budowania silnej i stabilnej więzi między obiema stronami. Zoopsycholog pozwala również opiekunowi zrozumieć komunikaty, jakie wysyła pupil. Pokazuje także, w jaki sposób człowiek powinien komunikować się ze zwierzęciem, aby stworzyć mu bezpieczną przystań u swojego boku.

Na czym polega pomoc zoopsychologa?

Zoopsycholog nie stosuje szkolenia. Jego terapia nie oddziałuje bezpośrednio na zwierzę. Specjalista pracuje głównie z opiekunem czworonoga. Zadaje mu pytania o dotychczasowe zachowanie pupila. Zoopsycholog często sięga do przeszłości, próbując znaleźć źródło niepokojących zachowań. Na tej podstawie dokonuje oceny sytuacji. Diagnozując dogłębnie problem, może zalecić odpowiednią terapię. Zoopsycholog często także tłumaczy właścicielowi, skąd wynikają uciążliwe nawyki psa lub kota i pokazuje mu, jakie kroki powinien przedsięwziąć, aby pomóc sobie i pupilowi. A czy terapia zoopsychologa jest skuteczna? Doświadczenie wielu specjalistów pokazuje, że zmiana postępowania właściciela zwykle umożliwia osiągnięcie lepszego rezultatu niż klasyczne szkolenie. Nie zaburza poczucia bezpieczeństwa zwierzęcia, ponieważ pozwala bardzo łagodnie wyeliminować niepożądane zachowania.

Dobry zoopsycholog – gdzie znaleźć?

Zoopsycholog, który może skutecznie pomóc psu lub kotu i jego opiekunom musi wyróżniać się określonymi cechami charakteru. Przede wszystkim jest to osoba empatyczna, która świetnie rozumie zwierzęta. Jej głównym celem jest chęć niesienia pomocy czworonogom. Z tego względu najlepiej sprawdzają się specjaliści, którzy mają stały kontakt ze zwierzętami. Obserwują je, sami wyciągają wnioski i następnie mogą wdrażać określone działania w swojej pracy. Zarówno zoopsycholog, jak i behawiorysta psi czy koci musi mieć zdolność analitycznego myślenia, aby na podstawie informacji przekazanych przez opiekuna móc określić genezę nieprawidłowego zachowania zwierzęcia i wdrożyć odpowiednią formę terapii. Dobry zoopsycholog zwykle ma wiedzę z zakresu terapii behawioralnej psów i kotów. Dzięki temu wie, kiedy zwierzakowi jest potrzebne szkolenie, a w jakich okolicznościach problem może rozwiązać zmiana podejścia opiekuna. W wielu przypadkach zoopsycholog współpracuje również z lekarzem weterynarii.

Porad zoopsychologicznych online z ramienia naszego ośrodka udziela Izabela Czarnecka-Walicka, psycholog zwierząt, etolog, a także wiceprezes Fundacji Sowi Dwór, która pomaga dzikim zwierzętom powrócić na wolność. Codzienny kontakt z różnymi gatunkami zwierząt, całodobowa opieka i pomoc dzikim zwierzętom wymagającym leczenia i rehabilitacji (nie tylko tej fizycznej) sprawiają, że pracujący w naszym ośrodku zoopsycholog świadczy porady  oparte nie tylko o wiedzę i najlepsze praktyki, lecz także praktykę i doświadczenie.

Jak przebiega porada zoopsychologa?

Jeszcze do niedawna praca behawiorysty polegała na bezpośrednim kontakcie ze zwierzęciem i obserwacji czworonoga w jego naturalnym środowisku. Dziś coraz większą popularnością cieszy się zoopsycholog online. Zastanawiasz się, czy jest sens sięgać po internetową poradę psiego, czy kociego specjalisty od zachowania? Oczywiście, że tak. Dobry zoopsycholog, mający wiedzę z zakresu terapii behawioralnej zwierząt, na podstawie wywiadu z właścicielem potrafi ustalić przyczynę niepokojącego zachowania pupila. Jest to o tyle zasadne, że bezpośredni kontakt ze zwierzęciem już na samym początku modyfikuje jego zachowanie. Pupil ma świadomość, że w pobliżu jest obca osoba, więc jego reakcje mogą odbiegać od tych, prezentowanych, kiedy w pobliżu są jedynie domownicy. Może też być przyczyną niepotrzebnego stresu. Skrupulatny wywiad z opiekunem czworonoga jest dla zoopsychologa prawdziwą kopalnią wiedzy nie tylko o zwierzęciu, ale także o jego opiekunach. Ci ostatni często czują się skrępowani obecnością behawiorysty czy zoopsychologa. Zachowując się inaczej niż zwykle, mogą nieświadomie przyczynić się do postawienia złej diagnozy i wdrożenia nieprawidłowej terapii.

Psi i koci behawiorysta online – dlaczego warto skorzystać z porady internetowej?

Chociaż zdecydowanie najważniejszym argumentem w poradach zoopsychologa online jest uzyskanie dogłębnej wiedzy na temat zwierzaka i jego opiekunów, jest to forma pomocy, która niesie szereg innych korzyści. Po pierwsze, na teleporadę możesz umówić się w dogodnym dla Ciebie czasie. Oznacza to, że nie musisz reorganizować całego planu tygodnia, aby pomóc swojemu zwierzakowi. Nie narażasz pupila na dodatkowy stres. Porady behawiorysty online mogą odbywać się również w dowolnym miejscu. W praktyce oznacza to, że możesz wszędzie skorzystać z pomocy doskonałego specjalisty. I nie ma znaczenia to, ile kilometrów dzieli Cię od wybranego przez Ciebie eksperta od psiego czy kociego zachowania. Możesz konsultować zachowania pupila i na bieżąco uzyskiwać porady na temat własnego postępowania względem czworonoga.

Jak przebiega konsultacja zoopsychologa online?

To bardzo proste. Wystarczy, że wyślesz do nas zgłoszenie – mailowo lub telefonicznie. W ten sposób ustalimy dzień i godzinę spotkania online. Dopasujemy ją w taki sposób, aby była dogodna dla Ciebie i jednocześnie nie kolidowała z planem dnia naszego ośrodka. W ten sposób zoopsycholog będzie mógł poświęcić Ci taką ilość czasu, jaka jest potrzebna do skrupulatnego omówienia problemu. Teleporadę możemy zorganizować przez telefon lub korzystając z komunikatora internetowego. Ty decydujesz o tym, jaka forma najbardziej Ci odpowiada. Po zakończeniu rozmowy poprosimy Cię o wypełnienie szczegółowej ankiety. Znajdziesz w niej pytania dotyczące Twojego pupila. To bardzo ważny etap, który ostatecznie pozwoli znaleźć przyczynę uciążliwego zachowania psa czy kota. Następnie wszelkie uzyskane od Ciebie informacje zoopsycholog podda szczegółowej analizie i opracuje najbardziej właściwą formę terapii. Podczas drugiej wizyty zoopsychologicznej online przedstawimy Ci działania, jakie powinieneś wdrożyć, aby zmienić złe nawyki u swojego pupila.

Koci lub psi behawiorysta online – ile wizyt internetowych potrzeba, aby wyeliminować uciążliwe zachowania pupila?

Jeśli dotarłeś do tego miejsca, z pewnością właśnie zadałeś sobie to pytanie. Nie możemy jednak dać Ci jednoznacznej odpowiedzi. W przypadku większości zwierząt wystarczy klasyczne postępowanie, przedstawione w poprzednim akapicie. Wiele jednak zależy od Ciebie i Twojej konsekwencji w działaniu. Pamiętaj, że to właśnie ona jest kluczem do sukcesu. Pomoc zoopsychologa nie opiera się na żadnej formie przemocy. Polega wyłącznie na stosowaniu przez właściciela określonych zachowań, które pozwalają mu zbudować ze zwierzęciem więź opartą na wzajemnym zaufaniu. Warto także pamiętać o tym, aby dać czas – sobie i czworonogowi. Zmiana złych nawyków nie następuje z dnia na dzień. Jest rezultatem stałego, określonego działania, które w pewnym momencie sprawia, że pupil zaczyna się inaczej zachowywać. Jeśli jednak cokolwiek będzie budziło Twój niepokój w trakcie wdrażania terapii możesz się z nami skontaktować.

Psi lub koci behawiorysta Warszawa – gdzie szukać pomocy?

Jeśli martwi Cię zachowanie Twojego pupila, bez względu na to, czego dotyczy – nie zwlekaj i jak najszybciej poszukaj pomocy. To bardzo ważne. Czworonogi, tak jak ludzie, chcą czuć się kochane i bezpieczne. Jeśli podjąłeś się opieki nad pupilem, pamiętaj, że Twoim obowiązkiem jest dbanie o jego komfort – zarówno fizyczny, jak i psychiczny. W Warszawie działa wiele ośrodków świadczących porady zoopsychologiczne. Nie będziemy Cię przekonywać, że nasz jest najlepszy. Możemy Ci tylko powiedzieć, że korzystając z naszych usług pomagasz podwójnie. Z jednej strony niesiesz pomoc swojemu czworonogowi, który z pewnością znajdzie sposób na to, aby się odwdzięczyć. Z drugiej strony, decydując się na świadczoną przez nas poradę zoopsychologa online, pomagasz dzikim zwierzętom – tym, o których często zapominamy, a które wnoszą w nasze życie wiele dobrego. Cały dochód z porad online jest przekazywany na wsparcie Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Sowi Dwór znajdującego się w Jarocinie w gminie Baboszewo. Pomóż nam, a my pomożemy Tobie. Prawda, że jest to proste?